Diesel generating set GMC250
General specifications
Max power
250 kVA / 200 kW
Cont power
225 kVA / 180 kW
Engine specifications
Type
Cummins
Model
QSL8.9-G4
Cooling
water-cooled
Rate speed
1500 rpm
Engine start
electric starting
Fuel consumption @ 70% (prime)
35.5 l/h
Alternator specifications
Type
Stamford
Model
N250G4
Phase
3
Voltage
230/400 V, 50 Hz
Protection
IP23
Control panel
Model
GMCA20-04
Dimensions
Open set
Dimensions, LхWхH
2580×1130×1670 mm
Weight
1760 kg
Tank
410 l
Canopy
Dimensions, LхWхH
3690×1260×2070 mm
Weight
3450 kg
Tank
568 l
Noise
74 dB @ 7 m
Note: exterior and technical data are subject to change A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.
| Max power | 250 kVA / 200 kW |
| Cont power | 225 kVA / 180 kW |
| Type | Cummins |
| Model | QSL8.9-G4 |
| Cooling | water-cooled |
| Rate speed | 1500 rpm |
| Engine start | electric starting |
| Fuel consumption @ 70% (prime) | 35.5 l/h |
| Type | Stamford |
| Model | N250G4 |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230/400 V, 50 Hz |
| Protection | IP23 |
| Model | GMCA20-04 |
Dimensions
| Open set | |
| Dimensions, LхWхH | 2580×1130×1670 mm |
| Weight | 1760 kg |
| Tank | 410 l |
| Canopy | |
| Dimensions, LхWхH | 3690×1260×2070 mm |
| Weight | 3450 kg |
| Tank | 568 l |
| Noise | 74 dB @ 7 m |
A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.

ITALIANO
ENGLISH
RUSSIAN