Diesel generating set GMD440
General specifications
Max power
440 kVA / 352 kW
Cont power
400 kVA / 320 kW
Engine specifications
Type
Hyundai (Doosan)
Model
P158LE
Cooling
water-cooled
Rate speed
1500 rpm
Engine start
electric starting
Fuel consumption @ 70% (prime)
60.8 l/h
Alternator specifications
Type
Stamford
Model
HCI4F
Phase
3
Voltage
230/400 V, 50 Hz
Protection
IP23
Type
Leroy Somer
Model
TAL-A473-B
Phase
3
Voltage
230/400 V, 50 Hz
Protection
IP23
Control panel
Model
GMCA20-04
Dimensions
Open set
Dimensions, LхWхH
2900×1420×2080 mm
Weight
3015 kg
Tank
865 l
Canopy
Dimensions, LхWхH
5040×1560×2440 mm
Weight
4090 kg
Tank
500 l
Noise
77 dB @ 7 m
Note: exterior and technical data are subject to change A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.
| Max power | 440 kVA / 352 kW |
| Cont power | 400 kVA / 320 kW |
| Type | Hyundai (Doosan) |
| Model | P158LE |
| Cooling | water-cooled |
| Rate speed | 1500 rpm |
| Engine start | electric starting |
| Fuel consumption @ 70% (prime) | 60.8 l/h |
| Type | Stamford |
| Model | HCI4F |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230/400 V, 50 Hz |
| Protection | IP23 |
| Type | Leroy Somer |
| Model | TAL-A473-B |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230/400 V, 50 Hz |
| Protection | IP23 |
| Model | GMCA20-04 |
Dimensions
| Open set | |
| Dimensions, LхWхH | 2900×1420×2080 mm |
| Weight | 3015 kg |
| Tank | 865 l |
| Canopy | |
| Dimensions, LхWхH | 5040×1560×2440 mm |
| Weight | 4090 kg |
| Tank | 500 l |
| Noise | 77 dB @ 7 m |
A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.

ITALIANO
ENGLISH
RUSSIAN