Diesel generating set GMD550
General specifications
Max power
550 kVA / 440 kW
Cont power
500 kVA / 400 kW
Engine specifications
Type
Hyundai (Doosan)
Model
DP158LD
Cooling
water-cooled
Rate speed
1500 rpm
Engine start
electric starting
Fuel consumption @ 70% (prime)
77.8 l/h
Alternator specifications
Type
Leroy Somer
Model
TAL-A473-C
Phase
3
Voltage
230/400 V, 50 Hz
Protection
IP23
Control panel
Model
GMCA20-04
Dimensions
Open set
Dimensions, LхWхH
2950×1420×2100 mm
Weight
3085 kg
Tank
940 l
Canopy
Dimensions, LхWхH
5040×1560×2440 mm
Weight
4262 kg
Tank
500 l
Noise
76 dB @ 7 m
Note: exterior and technical data are subject to change A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.
| Max power | 550 kVA / 440 kW |
| Cont power | 500 kVA / 400 kW |
| Type | Hyundai (Doosan) |
| Model | DP158LD |
| Cooling | water-cooled |
| Rate speed | 1500 rpm |
| Engine start | electric starting |
| Fuel consumption @ 70% (prime) | 77.8 l/h |
| Type | Leroy Somer |
| Model | TAL-A473-C |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230/400 V, 50 Hz |
| Protection | IP23 |
| Model | GMCA20-04 |
Dimensions
| Open set | |
| Dimensions, LхWхH | 2950×1420×2100 mm |
| Weight | 3085 kg |
| Tank | 940 l |
| Canopy | |
| Dimensions, LхWхH | 5040×1560×2440 mm |
| Weight | 4262 kg |
| Tank | 500 l |
| Noise | 76 dB @ 7 m |
A complete set configuration can be made to custom order with required specifications (a combination of the engine, generator, control panel, power parameters, dimensions, noise muffling level, fuel tank size, etc.).
To custom-order, please, contact the GMGen Power Systems Commercial Department.

ITALIANO
ENGLISH
RUSSIAN